Öğretmenin Gözünden 

2018 TYT- AYT MOTİVASYON

—- Bu yıl sıklıkla değişkenlik gösteren bir sınav sistemi ile karşı karşıyaydık. Gerek öğrencilerin gerek biz öğretmenlerin bile psikolojisini alt üst etmeye yetti fakat ÖSYM’nin unuttuğu bir şey var. Her ne kadar öğrencilerin psikolojik anlamdaki hazırlıklarını kasım ayından beri yıkmaya çalışmasına rağmen sınav gününe kadar dik durmaya çalışan ve bunu başaran öğrenci kitlesi ile karşı karşıyaydı.

—– Sınav sürecine kadar öyle ya da böyle biri veya birileri size destek oldu fakat şuan 31 Temmuz’a kadar yalnızız diye düşünmeyin. Elinizden geleni yaptınız ve işin size düşen kısmını tamamladınız. Bunda sonrasını bekleyip görmek düşüyor.

——-  Bu süreçte aklınıza takılan sorular da yok değil tabii. Bazılarına değinelim öyleyse:

** Puanların değil sıralamaların önemli olduğunu artık adımız gibi biliyoruz. Bu sene tıp sıralaması geriler mi, mühendislik ne olur, mimarlık ne olur sorularına bakalım.. Sıralamaların net halini bilmemek ve net konuşmanın yanlış olduğunu söylemekle birlikte sıralamalarda az ya da çok gerileme olacaktır.

——– Netlerinizi hesaplamanız, bilmeniz, fikir yürütmeniz güzel fakat şu netle şu kadar sıralama ve puan yapılır mı sorusunun cevabı net olmaz.. Çünkü siz  2 milyon 322 bin 421 kişiyle savaş verdiniz ve sıralamanız bu adaylar arasında yapılacak yalnız değilsiniz. Ümitsizliğe kapılmayın, sıralamalarınız sizi şaşırtacak ve düşündüğünüzden daha iyi sıralamalar yapacaksınız. Her yeni sınav sistemi beraberinde güzellikler getirir kanısındayım.

 

—— Bir de kılavuzumuz yayımlandı. Yayımlanan kılavuzda taban puanlar, başarı sıralamaları yoktur. Bu kılavuzumuz üniversitelerin isimleri, bölümleri ve kontenjanlarını içerir ve sadece ön bilgi amaçlıdır. Tercihlerimiz her zamanki gibi tahminlere göre yapılacaktır. Kılavuzda yer alacak bilgiler 2017 yılına ait olacak..

 

—— 2018 tayfa yani siz öğrencilerin kendi tabiriyle kara 2000’liler tercih maratonu kıpırtıları için son 20 gün… İnşallah istediğiniz sıralamalara ulaşırsınız.

BENZER YAZI:  YAKLAŞAN TERCİH DÖNEMİ - TERCİHTE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER - ALTIN ÖĞÜTLER

 

 

ÖZGE KEFEL ARSLAN (Ölçme Değerlendirme ve Rehberlik Uzmanı)

Bunları Okudunuz Mu ?

Leave a Comment