Blog 

ADIM ADIM YKS SONRASI

Sevgili gençler,

Hepiniz büyük bir heyecan, sabırsızlık ve merak içerisindesiniz biliyorum. Birçok öğrenci arkadaşımız sonuç ekranındaki bir sürü sayı ve tablo yumağının ne olduğunu anlamaya çalışıyor farkındayım. Bu yazımda işi çok da fazla uzatmadan tercih dönemi başlayana kadar ne yapmanız gerektiğini sizlere adım adım anlatacağım. Bu süreçteki yazılarım dizi dizi olacak. Dikkatle takip etmenizi öneriyorum.

  1. Sınav sonucunuza bakmakla işe başlayın. Sonuç ekranında önünüze testlerdeki doğru,yanlış sayılarınızı gösteren tablolar göreceksiniz ilk önce. Hemen onun altında ortaöğretim başarı durumunuzu ve puanınızı gösteren bir tablo var malum okul puanı. Sonuç ekranının en altında ise yukarıdaki verilerle oluşmuş “Sınav Puanları ve Başarı Sıraları Tablosu” ile “Yerleştirme Puanları ve Başarı Sıraları Tablosu” var. Bizler tercihlerimizi yaparken “Yerleştirme Puanları ve Başarı Sıraları Tablosu”nu kullanıyoruz. Y-TYT,       Y-SAY, Y-EA, Y-SÖZ,Y-DİL bizim tercih yaparken kullanacağımız baremler olacak. Burada yer alan “başarı sıraları” kısmı bizim o alandaki sıramızı gösterdiği için en sağlıklı silahımız.  Sağlıklı tercih yaparken kesinlikle puan değil başarı sırasının kullanılması gerekli. Eğer bu alanlarda kısa çizgiler varsa o alandan tercih yapamıyorsunuz ona dikkat edin.
  2. Başarı sıralamamı ve puanımı öğrendikten sonra ÖSYM’nin yayınladığı kılavuzdan puan alanım ve başarı sıralamama yakın  gidebileceğim bölümleri seçmeliyim. Bunun için işinizi kolaylaştıran tercih robotları var. Ancak en güvenilir kaynak ÖSYM’dir, sakın unutmayın. Tercih robotu kullanacaksanız bilgileri ÖSYM ile eşleştirin mutlaka.
  3. Peki, nereden başlayayım derseniz burada özgürsünüz ama ben mantıklı tercih yapmak isterim diyorsanız bölü iki, çarpı iki kuralını işletmenizi öneriyorum. Ne demek bu öğneğin sıralamanız 100.000 ise tercih listenizi 50.000 ile 200.000 aralığında oluşturun. Oluşturduğunuz bu listede ÖSYM’nin izin verdiği 24 tercihi yaparken nasıl bir eleme yapmanız gerektiğini ilerleyen günlerde sizlere anlatacağım.
  4. Bütün bunlar için @osym7bizi ve @onerhoca instagram hesaplarını takip edebilirsiniz. Mutlu günler.
BENZER YAZI:  MEZUNA KALMAK

 

 

Muhammet Öner DENİZ

@onerhoca

Bunları Okudunuz Mu ?

Leave a Comment