ÜNİVERSİTE TANITIMLARI 

ANTALYA’DA ÜNİVERSİTE OKUMAK

Ülkemizin hatta dünyanın en nadide parçalarından bir tanesi olan Antalya’da üniversite okumak isteyen arkadaşlarımızı bilgilendirmek adına bir şeyler hazırlamak ve sunmak istedim. Yazıma Ulu Önderimiz Atatürk’ün Antalya hakkındaki düşüncesiyle başlamak istiyorum.

“Hiç şüphesiz ki Antalya dünyanın en güzel yeridir.”

Kuruluşundan bugüne Akdeniz Üniversitesi eğitim öğretim, araştırma geliştirme ve topluma hizmet alanlarında çok önemli faaliyetlerde bulunarak Batı Akdeniz çanağından başlayarak ülkemizin tümünde katma değer oluşturan uygulamalarda bulunmuştur. Ulusal ve uluslararası düzeyde sağlık, fen, sosyal, eğitim, dil, sanat vb. alanlarda üstün başarılara imza atılmıştır. 31.05.2017 tarihi itibariyle üniversitemizde toplam 69.030 öğrenci, 4.303 akademik ve idari personel bulunmaktadır. Üniversitemizin ana yerleşkesi Dumlupınar Bulvarı ile Uncalı semti arasında yer alan bölgede kurulmuştur.

Merkez yerleşke 3.483.589m2 arazi yüzölçümü ve 615.105m2 yapı alanına sahiptir. Tüm yerleşkelerin toplamında 681.598 m2 kapalı alan bulunmaktadır. Akdeniz Üniversitesi bugün itibariyle 22 Fakülte, 7 Enstitü, 3 Yüksekokul, 1 Konservatuar, 12 Meslek Yüksekokulu ve 57 adet araştırma ve uygulama merkezinde eğitim, araştırma ve topluma hizmet noktasında çeşitli faaliyetlerine devam etmektedir.

KAMPÜSTE YAŞAM
Akdeniz Üniversitesi, kampüsüyle öğrencilerine yüksek standartlarda sosyal ve kültürel yaşam alanları sunmaktadır.

 

 

 

YAKUT YAŞAM ALANI
Yakut Yaşam Alanı, öğrenci ve personele sunduğu çeşitli hizmetlerle kampüs yaşamını kolaylaştırmak ve keyifli hale dönüştürmek amacıyla, 2011- Şubat ayında hizmet vermeye başlamıştır.
Artan öğrenci kapasitesinin gereksinimlerini karşılamak amacıyla yapılan Yakut Yaşam Alanı, 2000 kişilik öğrenci yemekhanesi, çeşitli restoranlar, kafeterya, kafeler, banka, kargo, PTT, eczane, kuaför, kırtasiye ve market gibi işletmeler ile açık hava sinemasının bulunduğu bir sosyal alanı içermektedir.

OLBİA KÜLTÜR MERKEZİ
Olbia Kültür Merkezi, öğrenciler ve çalışanlar için pek çok sosyo-kültürel faaliyete ev sahipliği yapmanın yanı sıra, onlara ihtiyaçlarını karşılamaları için banka, market, kafe, kırtasiye, hediyelik eşya, giyim mağazaları, şehirlerarası otobüs firmaları ofisleri ve kuaför salonu gibi çeşitli işletmeler sunan bir yaşam alanıdır.
Olbia Kültür Merkezi bünyesinde, çeşitli kültürel etkinliklerin gerçekleştirilmesi amacıyla 1500 kişilik Amfi Tiyatro, 100 ve 150 kişilik 2 ayrı kültür salonu, kültür kafe, sanat galerisi ve el sanatları atölyesi ve öğrenci toplulukları gibi birçok noktada tüm öğrenci ve çalışanlara hizmet verilmektedir. Merkez, özgün mimari yapısıyla 2001 yılında dünyaca ünlü mimarlık ödülü olan “Ağa Han Mimarlık Ödülünü” kazanmıştır.

BENZER YAZI:  İZMİR'DE ÜNİVERSİTE OKUMAK

CEYPARK SOSYAL MERKEZİ
Her geçen gün büyüyen kampüsü ve artan öğrenci sayısı ile Akdeniz Üniversitesi sosyal/yaşam alanlarına bir yenisi daha eklendi. 2017 yılı itibari ile hizmet vermeye başlayan Ceypark Sosyal Merkezi; toplam 2653 m² kapalı alanıyla restoran ve kafe ağırlıklı olmak üzere kırtasiye, butik, kuaför gibi alanlarıyla hem öğrencilerin hem de çalışanların ihtiyaçlarına cevap veriyor.

GEZİLECEK YERLER

Antalya’da gezilecek gidilecek keşfedilecek yerler saymakla bitmez. 4 yıllık ya da daha fazla öğrencilik hayatınızı gezmeye ayırırsanız bile bitirebileceğinizi sanmıyorum. İşte gidilecek yerler:

Kaleiçi

 Kaleiçi, Antalya’da merkezde gezilecek yerlerin en başında geliyor. Eski Antalya evleri, tatlı restoranlar, hediyelik eşya dükkanları, haftaiçi bile dolan barlar, her köşesinde fotoğraf çekmek isteyeceğiniz sokaklar var.

kaleiçi ile ilgili görsel sonucuİlgili resim

Düden Şelalesi

Manavgat Şelalesi

Konyaaltı Plajı

Altınbeşik Mağarası

Aspendos Antik Kenti

Side Antik Tiyatrosu

Side Antik Tiyatrosu Resimleri

Minicity

Minicity

Antalya Müzesi

Antalya Müzesi resim

Antalya Akvaryum

Ve daha nicesi…

Bunları Okudunuz Mu ?

Leave a Comment