Blog 

HEDEFİM %100 – TYT TÜRKÇE

TYT Türkçe testinde %100’de yüz başarı sağlanabilmesi için öncelikli olarak bu testin kimliğini çok iyi bilmek gerekiyor. Daha sonrasında ise bu kimliğe göre strateji belirlenmelidir.

Bu testteki soru dağılımlarına baktığımızda testin %70’ini anlam bilgisi, %30’unu ise  dil bilgisi oluşturuyor.Anlam bilgisi kısmında sözcüğün anlamı ve yorumu, cümlenin anlamı ve yorumu, parçanın anlamı ve yorumu alt başlıkları olduğunu görüyoruz. Buradaki soru tiplerinde ÖSYM özgün tarz deniyor ancak genelde soru tipleri aynı. Bu kısımda başarılı olmak isteyen adaylara önerim bu testin sözcük bilme, soyut düşünme, kısa zamanda algılama ve yorumlama gibi becerileri tespit ettiğini düşünürsek sınava hazırlık sürecinden de önce bazı edinimleri sağlamış olmak gerekli fakat bu noktada kendinizi yetersiz hissediyorsanız bu soru tiplerinden belli bir sayıdan başlayarak her ay artan bir tempoda soru çözümü yapmalısınız. Günde 15 anlam sorusuyla başlayıp  süreci 50 soruyla bitirmek gibi somut bir örnek olabilir. Bu kısımda öğrencilerimin genelinden duyduğum eleştiri şudur ki “Hocam, paragraf çözerken ben sıkılıyorum.” Evet, katılıyorum genç dostum yalnız ben de şimdiye kadar sosyal aktivitesi paragraf sorusu çözmek olan birine rastlamadım. Biz önce iyi bir okuyucu olmalıyız, aynı zamanda iyi de bir yazar olmalıyız. Bundan farklı olarak çözdüğün her anlam sorusunun seni ideallerine yaklaştırdığını düşünmen, çözdükçe daha üst manzaraya çıkacağını düşünmen seni psikolojik anlamda rahatlatabilir ve bu sorulara daha güzel bakabilirsin. Sözcük ve sözcük grubunun anlamının sorgulandığı soruların çözümüne yönelik ise normal test çözümünün yanında mutlaka orta hacimli bir atasözü ve deyimler sözlüğü okunmasını tavsiye ediyorum.

Gelelim bu testin %30’luk dilimine. Bu kısım sayısal anlamda anlam grubuna göre geride görünebilir. Hatta bu kısım öğrencilerimiz tarafından ikinci plana da atılır genelde fakat ben kesinlikle böyle bir yaklaşımın oldukça yanlış olduğunu düşünüyorum. Üstüne üstlük bence TYT Türkçe testini kazandıran ölçüt dil bilgisi sorularında yüzde yüze doğruya ulaşmaktır. Standart düzeyde bir öğrencinin dil bilgisinin bütün sorularını doğru çözdüğünde bu testin başarılı sayılabilecek ortalaması olan 30 net ve üzerini çok rahat görebileceğini düşünüyorum. Ayrıca şunu da unutmamak gerekir ki sınav hazırlığı yapmayan bir aday ile yapan bir adayı anlam bilgisi bloğu tam ayıramazken dil bilgisi zincirlemesine bir hazırlık gerektirdiği için burada sıralama yaratmak oldukça güçlü bir sınav stratejisi olarak görülüyor. Dil bilgisi çalışırken konuların bir zincir olduğu gerçeğini kesinlikle unutmayın gençler. Biraz sabır, biraz istekle daha sonrasında bir eğlenceye dönüşecek. Burada başarılı olabilmek için test üzerinden soru çözümünden ziyade metin üzerinden çalışma yapmak bizi daha da başarılı yapabilir. Unutmayalım ki bu testi dil bilgisini yapan kazanacaktır.

BENZER YAZI:  Türkiye'nin En İyi Üniversiteleri Açıklandı!

Herkese üstün başarılar diliyorum.

 

 

Muhammet Öner DENİZ

Uzm. Türk Dili ve Edebiyatı Öğr.

Bunları Okudunuz Mu ?

One Thought to “HEDEFİM %100 – TYT TÜRKÇE”

  1. […] Türk edebiyatı bilgilerinin sınandığı bu testte Türk dili testinde daha önce bahsettiğimiz şekilde sorular  gelmekte. Burada anlam bilgisi ağırlığına dikkat etmek gerekiyor ve bu grup 24 […]

Leave a Comment