Blog 

HUKUK KAZANMA SÜRECİM (97k-> 16k)

Merhaba bu yazıyı okuyan üniversite adayı arkadaşım. Sınava hazırlanırken aklında tonlarca soru işareti olduğunu biliyor ve sana yardımcı olmak istiyorum. Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesini kazandım. Sınava hazırlanırken neler yaptım? Nasıl çalıştım? Neleri yapmadığıma pişmanım bunlardan konuşalım.

Anadolu Lisesi mezunuyum. Dört yıl boyunca MF öğrencisi olarak eğitim gördüm. 12. Sınıfa geldiğimde ygs-lys ile karşılaştım. Kendimi belirli bir disipline oturtamadığım, bunaldığımda çalışmayı bıraktığım için ygs’de 130k sıralama yaptım. Öğretmenlerim bu sıralamayı lys’de çekebileceğimi söylüyordu. Tıp hedefiyle başladığım lisenin sonunda hedefsiz kalmış, tıp istediğinden emin olmayan, diğer bölümler hakkında yeni yeni bilgisi olan biri vardı. Hukuk mezunlarının sadece avukat, hakim ve savcı olduğunu sanarken yelpazenin çok geniş olduğunu gördüm. Lys için çalışmaya devam ettim MF alanından lys biyoloji ve matematik çalıştığımı hatırlıyorum sadece. Kimya için bildiğim tek lys konusu organik kimya idi J . Sınav sonucum geldiğinde herkes mühendislik yazmamı, mezuna kalmamam gerektiği söylese de kararlıydım. Bu sefer TM öğrencisi olarak sınava tekrar hazırlanacaktım. Şanslı olmalıyım ki lisede harika bir edebiyat ve coğrafya eğitimi almıştım. Temelim vardı o dersler için. Zaman kaybetmeden yazın ders çalışmaya başladım. Tarih ve coğrafya çalıştım. Dershaneye gittim. Arkadaşlarım TM’den mezuna kaldıkları için kendimi daha geriden geliyormuş gibi hissediyordum. Eksiklerimi hemen tamamlamak için uğraştım. Dersleri ygs’e kadar düzenli takip ettim. Çıkmış soruları ve denemeleri çözerek sınava girdim. Ygs için çok fazla yardımcı olamayacağım belki çünkü 97 BİN oldum. Hızı da ölçen bu sınav karşısında ben hızlı değildim. Canımı sıkmadan çalışmaya devam ettim çünkü TM öğrencilerinin bu sıralamayı çok daha rahat çekebildiğini biliyordum.

İlk işim cep telefonumu değiştirmek oldu. Sosyal medya – özellikle instagram blogum- çok fazla zamanımı alıyordu. Kapaklı eski model bir telefon kullandım lys’e kadar. Blog için post hazırlamam gerektiğinde annemin telefonunu kullandım. Şimdiki aklım olsa ygs zamanı da telefon kullanmazdım.

BENZER YAZI:  TYT-AYT BARAJI KAÇ NETLE GEÇİLİR?

Hukuk kazanmak istiyorsan çalışmadığın gün sayısı olmamalı. Hiç çalışmadım dediğim günde bile 100 soru en azından çözdüm. Küçük bir not defterine o gün hangi dersten kaç soru çözdüğümü yazdım bu hem beni motive etti hem de az soru çözdüğüm günlerin ertesi gününde bana rehber oldu. Çözdüğün sorular bildiğin konulardan değil, zorlandığın, yanlış sayının çok çıktığı konulardan olmalı. Kısacası hatalarının üzerine git.

Ygs öncesinde türevin yarısına kadar tüm lys konularını bitirmiş. Edebiyatı cumhuriyet edebiyatı hariç bitirmiştim. Güzel bir tekrar ile başlayarak tüm konuları bitirdim. Dershaneye sadece matematik ve coğrafya dersleri için gittim. Sınava yakın zamanlarda günümün tamamını kütüphanede geçirdim.  Edebiyattan çok fazla soru bankası bitirdim, süre tutarak deneme çözdüm ve çıkmış soruları bitirdim. Coğrafyadan ve geometriden internetteki videolardan yararlandım. Youtube gerçekten saklı bir hazine J bunaldığım, sıkıldığım günlerde hedefimi hatırladım.  Gece gündüz demeden azimle çalışmamın karşılığını sıralamamı 97 BİN ’den 16 BİN’E çekerek aldım. O günkü mutluluğumu tarif edemem umarım hepiniz tadarsınız.

Aklıma gelenler bunlardı. Evet hukuk kazanmak zor fakat gözünüzde büyüttüğünüz kadar değil. Bu kadar insan yapabiliyorsa siz de yapabilirsiniz.

Hepinize başarılar diliyorum. Yorumlarınızı bekliyorum.

Sevgiyle…

İnstagram: ambrosiasdaily

Bunları Okudunuz Mu ?

Leave a Comment