Blog 

HUKUK OKUMAK GERÇEKTEN ZOR MU?

 

En çok sorulan soruların başında geliyor. Zeynep Abla tüm kanunları ezberliyor musunuz? Zorlanıyor musun? Sürekli ders mi çalışıyorsun?

Bunları konuşmadan önce fakültedeki insanların 2’e ayrıldığını belirtmem gerekir

  1. )  Hukuk okumayı kendi istediği için tercih edenler
  2. )Hukuk okumaya baskı altında kalarak, kendi kararının dışında başlayanlar
  1. grupta olanların 1. Gruptakilere oranla daha çok zorlandığını söyleyebilirim. İlgisini çekmeyen insan için gerçekten zor.

Pekiii 1. Grupta olanlar… Hukuk okumak benim için kesinlikle keyif verici. Gündelik hayatın içinde uygulayabileceğim her türlü bilgiye aşık biriyim. Kendi adıma doğru bölümü seçtiğimi yılın sonunda kesinlikle kararlaştırdım. Yılın sonunda dedim çünkü ilk dönem gerçekten çok zorlandım. Yeni bir şehirde, ailemden uzak bu zor bölüm karşısında afalladım. Kazanmak kolaymış dedim. Severek tercih ettiyseniz zorlukların üstesinden gelebiliyorsunuz.  Her üniversite için konuşamam ama benim üniversitem yıllık sisteme sahip olduğu için çok düzenli çalışma istiyor (Selçuk Üniversitesi). Kendini masa başında uzun süreler tutamayan, ders çalışma disiplinine sahip olmayan biri için gerçekten çok ama çok zor.

Hukuk okumak sanılanın aksine sadece ezber gerektirmiyor. Yorum ve muhakeme yeteneğiniz de gelişmiş olması gerekiyor. Kanunların hepsini ezberlemiyoruz. Konuları da aynı şekilde. İlk dönem yaptığım en büyük hata bunun farkında olmayışım sadece ezberlememdi. Verdiğim emeğin karşılığını maalesef vizelerde alamadım. Çok zorlandım ve yıprandım. Zamanla öğreniyorsunuz nasıl çalışmanız gerektiğini. Yazarak çalışan ben finallere sadece okuyarak hazırlandım. Kişiden kişiye ve okuldan okula değişir bu yazdıklarım.

Fazla okunması ve fazla şeyi akılda tutması ve olaya uygun karar verip uygulamayı gerektiren derslerimiz var. Pratik çalışması dediğimiz olay üzerinden öğrendiğimiz konuları kanuna uygun bir şekilde yorumluyoruz. Sınavlarımız da bu şekilde oluyor genelde. Bir olay üzerinden yorumluyoruz bilgimizle. Bu yüzden kendinizi ifade edebilme yeteneğiniz olmalı. Yazıya aktarabilme ve anlama gücünüz kuvvetli olmalı. Zamanla konular birbirini zincirleme izliyor adeta. Bir derste gördüğünüz başka bir derste size yardımcı olabiliyor. Böylece bakış açısı kazanıyorsunuz.

BENZER YAZI:  KOLAY EZBERLEME YÖNTEMLERİ

Fakültemizde devam zorunluluğu yok fakat dersleri düzenli takip edip, dinlediğinizde, not tuttuğunuzda vize ve final haftalarının biraz daha rahat geçeceğini söyleyebilirim. Derslerde aşinalığınız olduğu için tekrar etmeniz ve yetiştiremediğiniz konularınıza bakmanız yeterli. Zaman zaman devamsızlık yaptım tabii 8.30 derslerine gitmediğim de oldu J ama dersleri takip ettiğim için yazın bütünleme sınavına kalmadım. Buna rağmen gece 3-4’lere kadar çalıştığım final haftalarım oldu.

Sınavlara 1 ay kala çalışmaya başlayıp gayet güzel sonuçlar alanlar da var tabii. Ben kendi tecrübelerim ışığında konuştum.

 

Umarım sizler de 300-400 sayfalık notları sınav zamanı yetiştirme heyecanını, kütüphanelerde sabahlamayı, sürekli biten fosforlu kalemleri, sınava pilot kalemle girince hata yapma korkusunu ,o ağır kitapları taşımanın verdiği tatlı yorgunluğu tadarsınız. Kendini bu yola adamış herkese kolay gelsin. Başarılar diliyorum. Sevgiyle kalın….

İnstagram:ambrosiasdaily

 

Bunları Okudunuz Mu ?

Leave a Comment