ÜNİVERSİTE TANITIMLARI 

KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ’NDE OKUMAK

KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ’NDE OKUMAK (KTÜ’LÜ OLMAK)

   Merhaba arkadaşlar. Sınav sonuçlarının açıklanmasına az kalmışken ve de ardından tercih dönemi yaklaşıyorken, benim de öğrencisi olduğum Karadeniz Teknik Üniversitesi hakkında size birkaç bilgi vermek istiyorum. Umarım tercih etmek isteyen arkadaşlara yardımcı olmuş olabilirim. Şimdiden hepinize güzel üniversite yılları diliyorum.

 

 • Okulumuz 20 Mayıs 1955 tarihide kurulmuş olup 1963 yılında eğitim öğretime başlamıştır.
 • Bugün, üniversitemiz 12 fakülte, 1 yüksekokul, 6 enstitü, 8 meslek yüksekokulu ve 28 uygulama araştırma merkezi, 2062 kişilik güçlü akademik kadrosu, 81 il ve birçok farklı ülkeden 40 bin öğrencisi ile ülkemizin sayılı eğitim kurumlarından biridir.

 

 • Kampüsümüz konumu gereği şehir merkezine 3.5 km , otogara 1.5 km ve Trabzon Havaalanı’na 1 km mesafededir. Ulaşım gayet rahat. Şehir merkezinden kampüse dolmuş minibüs ve belediye otobüsleri düzenli olarak çalışmaktadır.
 • Konaklamaya gelirsek, gerek okul içinde gerekse okul dışında  KYK yurtları vardır. Bunun dışında alternatif olarak çevrede özel yurtlar, apartlar da bulabilirsiniz.
 • 800 ve 400 kişilik yemekhane var kampüste. Ayrıca fakülte ve bölümlerin bünyesinde bulunan kantinlerde ve kampüs içinde bulunan farklı kafelerden de ihtiyaçlarımızı gideriyoruz.

 

 • Eski adı “Şenlik Alanı” yeni adı “15 Temmuz Demokrasi Alanı” alanımızda genelde çeşitli etkinlikler yapılıyor. Yaza doğru farklı kulüpler bünyesinde açık hava sinemaları da yapılıyor. Arkadaşlarınızla beraber vakit geçirebileceğiniz güzel bir ortam olduğunu düşünüyorum.
 • Kulüplere değinmişken şunu da söyleyeyim. Kendi bölümünüzün kulübü dışında sizin kendi ilginiz, yeteneğiniz dahilinde birçok değişik kulüp bulunmaktadır. Boş vakitlerinizi böylelikle doldurabilirsiniz.

Karadeniz Teknik Üniversitesi, öğrencilerin her türlü sosyal, sportif, kültürel amaçlı ihtiyaçlarını karşılayabileceği çok sayıda olanağa sahiptir.

 

 

Sosyal-Kültürel Amaçlı Tesisler: 

 • Atatürk Kültür Merkezi (1000 ve 250 kişilik ana salon)
 • Prof.Dr. Osman Turan Kültür ve Kongre Merkezi (600 ve 250 kişilik ana salon,4 seminer salonu,2sergi salonu, 1 kokteyl salonu)
 • Sahil Tesisler
 • Spor Amaçlı Tesisler:
 • Olimpik yüzme havuzu
 • 3000 m2 alana kurulu Hasan Polat Spor Salonu
 • KTÜ Stadyumu ve Çim Saha Spor Merkezi
 •  5 minyatür futbol sahası, 6 tenis kortu, 5 basketbol sahası, 2 voleybol sahası bulunmaktadır.
BENZER YAZI:  TRABZON'DA ÜNİVERSİTE OKUMAK

 

 

 

 • Ülkemizin en yeşil kampüslerinden birine sahibiz. Her yer yeşillik, ağaç, çiçek. Kışı ayrı, yazı ayrı güzel. Denize yakınız, kütüphanede ders çalışırken havaalanında uçakların iniş çıkışlarını görebiliyorsunuz.

Sosyal yaşamdan bu kadar bahsetmem şimdilik yeterli gibi görünüyor. Şimdi de biraz eğitim kısmına bakalım.

 • İlk olarak hepimizin ilgisini çektiği ve yapmak istediği Erasmus+ (Yurtdışı Eğitim) okulumuzda mevcuttur. Bunun yanında Farabi (Yurtiçi Eğitim) ve Mevlana Programları da uygulanmaktadır. Erasmus Programı ile 24 ülkede 128 üniversitede, Farabi Programı ile 92 Üniversitede 815 bölümde ulusal ve uluslararası hareketlilik mevcuttur.

 • Bunların yanı sıra akademik ortalamaya ve sizin başarınıza bağlı olarak Çift Anadal yaparak iki lisans diplomasıyla, Yandal Programı ile de eğitim aldığınız bölümün yanı sıra bir de başarı belgesi(yandal sertifikası) alabilirsiniz.
 • Karadeniz Teknik Üniversitesi Yabancı Uyruklu öğrenci sınavı (KTÜYÖS) ile üniversitemizde öğrenim görmek isteyen yurtdışından veya yabancı uyruklu arkadaşlarımıza imkân sağlanıyor. Bölümlerimizde böylelikle yabancı arkadaşlarımız da oluyor.

 • Vize ve finallerin olmazsa olmazı kütüphanemiz J
 • Kütüphane; Teknik Hizmetler(Sağlama Birimi, Kataloglama Birimi, Taşınır Kayıt Kontrol Birimi) ve Okuyucu Hizmetleri(Referans Birimi, Ödünç Verme Birimi, Süreli Yayınlar Birimi, Osman Turan Tarih Araştırmaları Kitaplığı, Tezler Odası, Kütüphanelerarası İşbirliği)’nden oluşmaktadır.
 • Kütüphanede açık raf sistemi uygulanmakta ve tüm yayınlar ABD Kongre Sınıflama Sistemi(Library of Congress, LC)’ne göre raflara yerleştirilmiştir. Koleksiyonda bulunan tüm materyaller YORDAM adı verilen otomasyon programına aktarılmış olup; katalog tarama, sorgulama ve kitap ayırtma gibi işlemler çevrimiçi ve çevrimdışı yapılabildiği gibi abone olduğumuz elektronik kaynaklar kampüs dışı erişim aracılığıyla kullanılabilmektedir.
 • Fakültelerimiz;

Diş Hekimliği Fakültesi

Eczacılık Fakültesi

Edebiyat Fakültesi

Fen Fakültesi

İktisadi Ve İdari Bilimler Fakültesi

Mimarlık Fakültesi

Mühendislik Fakültesi

Of Teknoloji Fakültesi

BENZER YAZI:  İSTANBUL'DA ÜNİVERSİTE OKUMAK

Orman Fakültesi

Sağlık Bilimleri Fakültesi

Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi

Tıp Fakültesi

** Ayrıca, bu seneye kadar üniversite bünyesinde bulunan 5 fakülte yeni açılacak olan Trabzon Üniversitesi’ne geçmiştir.

 • Hemen hemen her fakülte bölümünün kendine ait bir binası vardır.
 • Üniversitemizde bölümlerin çoğunda %30, birkaç bölümde %100 İngilizce dersler var. Okul başlamadan girdiğimiz sınava göre eğer İngilizce seviyemiz iyiyse bölümden devam ediyor, eğer İngilizce seviyemiz yeterli değilse üniversitemizin Yabancı Diller Yüksek Okulu’nda İngilizce hazırlık dersleri alıyoruz.
 • Projeler bakımından da katılım olarak iyi olduğumuzu düşünüyorum. Yarışmalara katılımlar çok fazla. Üniversitemizde öğrenci fikirlerini projeye dönüştürmek üzere onlara proje kültürü,yazımı ve yönetimi konularında danışmanlık hizmeti veren Proje Destek Birimi ve Teknoloji Transfer Ofisi birimi bulunmaktadır.

Bir mühendislik öğrencisi olarak şunu ekleyebilirim arkadaşlar: Özellikle mühendislikte yarışmalarda derecelere girilen çok projeler var. Ödüller alınıyor.

 • Üniversitemiz Ödül Yönergesi’nde öğrencilerimize ayrı bir ödül kategorisi ayrılmıştır. Akademik başarının yanı sıra sanat, kültür, spor etkinlikleri, kulüp faaliyetleri, toplumsal hizmetler ödül değerlendirme kapsamındadır. Her yıl Mayıs ayında üniversitemizin Kuruluş Yıldönümü Etkinliklerinde düzenlenen törende ödüller sahiplerini bulmaktadır.

 

 • *Şunu da ekleyelim bari. Okul sitesindeki yeni bilgiye göre Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Maden Mühendisliği Bölümü, Dünya’daki üniversitelerin mühendislik bölümlerinin performanslarını (2012-2016) karşılaştıran istatistiklerde “Maden & Cevher Hazırlama Mühendisliği (Mining & Mineral Engineering)alanında 100 üniversite/bölüm arasında ilk 20’ye giren tek Türk eğitim-öğretim kurumu/birimi

 

 

Yavaşça sona bağlamam gerekirse arkadaşlar, genel itibariyle okulumuz böyle. Bölüm, dersler üç aşağı beş yukarı hemen hemen her yerde aynı. Ben genel itibarıyla okuldan bahsetmeye çalıştım. Daha detaylı bilgi isteyenler için aşağıya okul tanıtım linkini bırakacağım. Umarım az da olsa üniversite hakkında bilgilendirebilmişimdir sizi. Hepinize çok kocaman başarılar diliyorum. Kampüsünüzün çimlerinde arkadaşlarınız oturup güzel sohbetler yapmanız dileğiyle..

BENZER YAZI:  ANTALYA'DA ÜNİVERSİTE OKUMAK

KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ TANITIM: http://tanitim.ktu.edu.tr

 

 

 

BETÜL ENGİN

KTÜ-BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ

 

Bunları Okudunuz Mu ?

Leave a Comment