Blog 

MATEMATİK ÇALIŞMA TAKTİKLERİ

Biliyorum, bu yazıyı okuyorsan başın matematik ile dertte. Kimisi temel atıyor, kimisi netlerini yükseltmeye çalışıyor. Matematiğe çalışıyorsun ama eksiklerin neler? Neyi yanlış yapıyorsun? Gel beraber bunlara bakalım.

 

Öncelikle bazı kalıplaşmış ifadelerden kurtulmak gerek. Nedir bunlar? Her öğrenci farklıdır, bunu anlamamız şart. En yakın arkadaşın dahi olsa verilen tavsiyeleri dinle ama kesinlikle ona uyacaksın diye kendini zorlama.

 

“Kanka bir matematik kanalı var, onu izledikten sonra her soruyu yapabiliyorum!”

Evet, cümleyi gördün. Akla hemen gelen soru belli, hangi kanal bu? Sen de hemen izleyeceksin ve hemen senin de netlerin uçacak. Ama ya uçmazsa? Matematikteki altın kural şudur:

 

KENDİ KURALLARINI KENDİN BELİRLE!

 

Kendi seviyene en uygun matematik kitabını veya youtube kanalını deneye deneye sen öğren. Kitap için öneriler doğrultusunda hareket et tabi, ama kitabın sana faydasını görmüyorsan o kitapla devam etmeye zorlama kendini. YouTube kanalı da aynı şekilde. Belki çok iyi bir kanal ama senin seviyene uygun olmayabilir. Birden çok kanal dene, kendine en uygun geleni seç.

 

  • Bu konuyu çözdük, kitabımızı aldık. Çalışmaya hazırız ne yapacağız? Eğer konuya video izleyerek çalışıyorsan, yanında boş bir defterin olsun, sorunun çözümünü izlemeden sen çözmeye çalış! Daha sonrasında çözümünü izle. Faydasını mutlaka göreceksin!
  • Sıra geldi soru çözmeye. Konuyu çok iyi anladın ama soruları bir türlü çözemiyor musun? Elindeki en basit kaynağı al önüne, ne kadar soru varsa hepsini bitir. Belki çok basit gelecek sana ama zor soruların kökleri basit sorularda mutlaka vardır. Basitleri yapmadan zorları yapamazsın. Basit soruları bitirdikten sonra çıkardığın notlara bakarak zor soruları çözmeyi dene. Göreceksin ki soruları bir bir yapıyorsun.
  • Bazı konular vardır, formülleri bilmeden soruları asla çözemezsin. Peki o formüller nasıl aklında kalacak? Çözümü çok basit, kendine küçük bir not defteri al. Bunu formül kitapçığı olarak kullan. Kitapçılarda satılanlar gibi kendine güzel bir kitapçık oluştur. Hem yapması zevkli hem de akılda kalıcı. Otobüste, metroda çıkar ve oku. Ayrıca post-it’ler kullanarak formülleri çalışma masanın karşısına yapıştır. Bir şeyi ne kadar çok görürsen o kadar çok aklında kalır!
BENZER YAZI:  TYT-AYT BARAJI KAÇ NETLE GEÇİLİR?

 

 

Evet gençler, şimdilik bu kadar. Matematik göründüğü kadar korkunç değil. Ön yargılarınızı yıkın ve düzenli bir çalışmayla netlerinizin artışının keyfini çıkarın!

 

DOĞUKAN GÜR (@osym7bizi)

EĞİTİM KOÇU


Sitemizde yer alan diğer istatistik ve verileri incelediniz mi? İncelemediyseniz aşağıdan inceleyebilirsiniz:

 

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ EN ÇOK HANGİ ŞEHİRLERDEN MEMNUN?

 

GÖZDE MESLEKLER

 

TÜRKİYE’NİN EN İYİ ÜNİVERSİTELERİ

 

EN ÇOK TERCİH EDİLEN 10 ÜNİVERSİTE


 

ÜCRETSİZ GÜNLÜK PLANLAYICI İÇİN TIKLAYIN

 

 

Bunları Okudunuz Mu ?

Leave a Comment