Blog 

ÖĞRENCİ EVİ vs DEVLET YURDU

Üniversite kayıtlarından sonra ailesiyle kalmayıp başka şehirde okuyacak herkes bu ikilemde kalmış olabilir. Biz de sizler için bu yazıyı hazırladık. Gelin hep beraber iyi ve kötü yanlarını karşılaştıralım!

 

Öğrenci evi deyince aklınıza hemen rahatlık geliyorsa biraz yanılıyor olabilirsiniz. Peki neden? Ütü, çamaşır, bulaşık ve bunlara ek olarak okulu düşününce ailenizle olan hayatınızdan çok daha farklı ve yoğun bir hayat sizi bekliyor. Tabi ev temizliğini de unutmamak lazım 🙂

 

  • Bunları bir kenara bırakırsak öğrenci evinde kalmak belki de birçoğunuz için kendi ayaklarınız üzerinde durabilmenin en büyük başlangıcı olacaktır. Devlet yurduna kıyasla daha özgür olacaksınız ve sorumlu olduğunuz bir yurt müdürü olmayacak. Yurtlardaki 4 veya daha fazla kişilik odalarda kalmak birçok kişi için sorun. Aynı odada hiç tanımadığın kişiler olacak ve onlarla anlaşman gerekecek.

 

 

  • Yurtları daha yazının başında biraz fazla gömdük gibi. Ama iyi yanları da fazlasıyla var. Yemek sıkıntısı olmaması, çamaşır,ütü,bulaşık gibi sorunların eve göre daha rahat çözülmesi birçok öğrenciyi yurt tercih etmeye itiyor diyebiliriz. Üniversite yurtlarını otel gibi kullanmayı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz maalesef. Bu yurtların da giriş çıkış saatleri var. Bunlara uymanız da gerekiyor maalesef.

 

  • Biraz da işin ekonomik kısmına göz atalım. Ev kirası, yemekler, elektrik, su, doğal gaz… Bunların hepsini bir ev gideri olarak düşününce çok masraflı olduğu aşikar. Devlet yurtlarının ücretleri evle kıyaslayınca daha cazip. Eve birkaç arkadaşınızla çıkmayı düşünüyorsanız orası ayrı tabi.

 

 

  • İlk sene yurda gidip ortam yapacaklar, sonra eve çıkacaklar topluluğu var bir de 🙂 Belki de bu yazıyı okuyanlar arasında da vardır. Yurtta dediğim gibi aynı odada birçok kişiyle kalmak ve giriş çıkış saatleri sizi rahatsız edebilir. İlk seneden arkadaş edinip ikinci sene onlarla eve çıkmak kulağa gayet hoş geliyor. Ancak benden tavsiye acele etmeyin, herkesin ev ortamı farklıdır. Ne kadar iyi anlaşsanız da eve çıktığınızda iş bölümünden veya başka sorunlardan dolayı arkadaşınızla anlaşamayabilirsiniz.
BENZER YAZI:  Türkiye'nin En İyi Üniversiteleri Açıklandı!

 

 

 

  • Kararınız her ne olursa olsun, umarım üniversite hayatınız boyunca hep mutlu olursunuz. Hepinize başarılar!

 

Doğukan GÜR (@osym7bizi)

 

 

 

 

 


 

Bunları Okudunuz Mu ?

Leave a Comment