Blog 

ÖSYM NASIL BİR ÖĞRENCİ İSTER?

Son yıllarda ÖSYM’nin yaptığı üniversiteye giriş sınavlarına baktığımızda karşımıza çıkan soru tiplerinden yola çıkacak olursak ÖSYM’nin yaptığı sıralama sınavında nasıl bir öğrenciyi başarılı saydığını görebilmekteyiz.Bu bilgiyi edinmemiz demek sınava hazırlık sürecimizi de sağlıklı yönetmemiz demek aslında.

ÖSYM’nin son yıllardaki sınavlarına baktığımızda “şoklanmış” öğrenciye kapılarını yavaş yavaş kapattığını görüyoruz. Bu tanımdan kastım yaklaşık 12 yıllık eğitim hayatının büyük bir kısmını boş geçirip sadece kısa bir süre çalışıp çok iyi bir bölüm ve üniversite kazanacağını düşünen adaylar için “üzgünüm” diyebilirim çünkü ÖSYM bunu istemiyor. Öğrenmeyi alelacele yapılacak ve yüksek oranda verim alınacak bir kamp ürünü olarak görmemiz gerekiyor.

Sınavlarda sadece bilgiyi bilmek veya ezberlemek yetmiyor asıl önemli olgu, onu hayatın içerisinde bulmak ve anlamlandırmak. Bilgiyi direkt formülize pozisyonda değil de hayatın içerisinden yorumlayarak çıkaracak bireyler istiyor kısacası ÖSYM.

BENZER YAZI:  DERS ÇALIŞMA PROGRAMI NASIL HAZIRLANIR?

Bunları Okudunuz Mu ?

Leave a Comment