Blog 

PARAGRAF ÇÖZERKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

PARAGRAF NASIL ÇÖZÜLÜR?

Hepinize merhaba. Belki de ÖSYM’nin en yapılası görünen ama en büyük baş belası olan kısmıdır paragraf. Neden peki? Öğrenciler gerek girdikleri deneme sınavlarında gerekse evde çözdükleri testler de paragrafların yapılabilir olduğu kanısına varmaktadır. Ancak ÖSYM her yıl öğrencilere buradan büyük sürprizler yapmaktadır. Peki bu durumda ne yapmalıyız? İşte cevapları:

Öncelikle kaynak seçimi çok ama çok önemli! Zor olan bir kaynaktan başlarsanız daha soru çözemeden sıkılıp kitabı bir kenara fırlatırsınız. O yüzden başlangıçta basit bir soru bankası bitirmek çok faydalı olacaktır(Merak etmeyin kitap önerileri de sitemizde yer alacak). Daha sonrasında da orta düzey bir kitap ve en son da zor bir kitap çözmek sizi hazır hale getirecektir.

Ayrıca soru kökünü anlamak çok önemli. “Değildir, olmamıştır, anlatılmamıştır” gibi cevabı direkt olarak etkileyen kısımların altını çizmek gibi soruya bakınca orayı tekrar vurgulayacak işaretler kullanın. Kullanmazsanız sorunun akıcılığı içerisinde kendinizi kaptırıp yanlış şıkka yönelebilirsiniz.

Belki de klasik olacak ama paragrafı okumaya başlamadan önce soruyu okuyup sorunun sizden ne istediğini öğrenin. Daha sonrasında ise paragrafı okurken sorunun sizden istediklerine göre arama yapın. Cevaba daha kısa sürede ulaşacaksınız.

Paragraf çözerken bunlara dikkat etmeniz başlangıç aşamasında etkili olacaktır. Şimdilik bu kadar, ilerleyen zamanlarda tekrardan bu konuda yazı paylaşacağım. Takipte kalın.

Doğukan Gür ( @osym7bizi )

BENZER YAZI:  DERSHANE Mİ ÖZEL DERS Mİ?

Bunları Okudunuz Mu ?

Leave a Comment