Blog 

SIFIRDAN MATEMATİK!

Her öğrencinin korkulu rüyası gibi görünen ama kavradığı zaman en sevdiği derslerden birisidir matematik!

Peki nereden başlayacağız bu matematiğe? Nasıl bu konuda kendimizi geliştireceğiz?

 

  1. İlk olarak öğrenmen gereken bir şey var. Matematik zeka işi değil, çalışma işidir. Bu derse karşı olan ön yargını kırmadığın sürece asla bu dersi yapamazsın.
  2. Nereden ve nasıl başlayacağın çok önemli! Kendi seviyeni bilmen çok önemli. Seviyeni bileceksin ve buna uygun davranacaksın. Kendi seviyene uygun kitaplarla başlamalısın. Bu yazımızda matematiğe sıfırdan başlayanlar üzerinden değerlendirme yapacağımız için tavsiyelerimiz de ona göre olacak. Eğer matematiğin sıfırsa piyasada bir sürü “Sıfırdan Matematik” kitabı var. Bunlardan birisiyle ve YouTube’daki matematik kanalları üzerinden ilerlemelisin.
  3. Kitabımızı aldık. Şimdi ne yapacağız? Çalışma stiliniz şu şekilde olmalı:
  • YouTube üzerinden konuyla alakalı ders videosunu not tutarak izliyoruz. Bu notlar izlediğinizin aynısını deftere yazmak şeklinde değil, önemli yerleri ve püf noktaları not almak olarak yapın. Fazla yazı yazmak öğrenmenizi kolaylaştırmaz, öğrenme sürecini zorlaştırır.
  • Daha sonra aldığınız kitaptan bu konuyla alakalı soruları çözmeniz gerekiyor. Çözemediğiniz sorular elbet olacak. Hemen tüm soruları çözeceksiniz diye bir şey yok. O yüzden önce sabırlı olmayı öğrenmelisin!
  • Yapamadığın soruları kitaptan bir makas yardımıyla kes ve bir deftere yapıştır. Bu defter senin soru defterin olacak. Soruyu yapıştırdığın yerin altına da çözümünü yaz. Belli bir süre geçtikten sonra bu soru defteri senin tekrar defterin olacak. Bir süre önce yapamadığın soruları şimdi takır takır yaptığını fark edeceğin zamanlar gelecek.
  • Son olarak, aldığın bir kaynak asla yeterli olmayacak. Elinde zorluk derecesi git gide artan kaynaklar olmalı. Konuyu basitten bitirdikten sonra bir üst seviye kitaptan o konuyla alakalı sorular da çöz. Konuyu tam pekiştirme her seviyede soru çözdükten sonra gerçekleşir.
BENZER YAZI:  YKS TERCİH KILAVUZU

 

Matematik göründüğü kadar göz korkutan bir ders değil. Düzenli ve disiplinli bir çalışmayla halledebilirsin. Matematik yapabilen bu kadar insan var, senin onlardan bir eksiğin yok! Bunu unutma ve şimdi bu aşamaları gerçekleştirmeye başla!

 

Doğukan GÜR

Eğitim Koçu

Bunları Okudunuz Mu ?

Leave a Comment