Blog 

TERCİH ARALIĞI NASIL OLMALI?

Şu sıralar inanılmaz bir kaos var. Birileri puanınızı bölün diyor, birileri yığılma var diyor. Peki biz bu tercihi nasıl yapacağız?

 

Öncelikle şunu bilmelisiniz. Bu sene puan türleri kaldırıldığı için kendi alanınızda sizi geçen birçok kişi başka bir alandan olabilir, sizle aynı tercihi yapmayacak olabilir. O yüzden şu anki sıralamanızdan daha yüksek sıralamalar yazarak tercih listenize başlayabilirsiniz.

 

Örnek üzerinden gidersek daha açıklayıcı olacaktır.

 

TM sıralaması 80 bin olan bir öğrenci, 24 tercih hakkını hangi aralıkta yazmalıdır?

 

40-50 bin aralığından başlayıp kendi sıralamasına kadar gelerek her yeri yazabilir. Eğer bu öğrenci ben bu sene kesin üniversiteye gideceğim diyorsa 100-120 bine kadar olan bölümleri de yazıp tercih listesini oluşturmalı.

 

Eğer ben istediğim sıralamayı yapmadım ama yine de tercih yapacağım diyorsanız ne yapmalısınız? Yine örneğimiz 80 binde olan TM öğrencisi olsun. Hedefi de 20 binde olan bir yer olsun. O zaman birinci sıraya onu yaz, arkasından da 2-3 tane daha istediğin bölümde tercih yap. Ama kendi sıralamana çok yaklaşacak yerleri yazma. Özellikle istemediğin bölümleri asla yazma. Eğer bu tercihlerin gelmezse bir sene daha denersin. Gelirse de çok güzel olur ☺

 

Listenizi oluştururken ilk sıralara mutlaka sizin sıralamanızdan yüksek yerleri yazın. Ama sırf yüksek olduğu için değil, orayı gerçekten istediğiniz için yazın ki gelirse pişman olmayın.

 

 

Sitemizde bölümlerin taban puan ve başarı sıralamaları var. Bakıp incelemeyi unutmayın!

BENZER YAZI:  EN ÇOK TERCİH EDİLEN MF BÖLÜMLERİ

Bunları Okudunuz Mu ?

One Thought to “TERCİH ARALIĞI NASIL OLMALI?”

  1. Zahide

    2 yıllık puan mi başarı sıralaması mi önemli ?

Leave a Comment