Öğretmenin Gözünden 

TERCİH MARATONU-2

Değişen sınav sistemine, farklılaşan kurallara kanunlara ( iyi veya kötü ) adaptasyon sağlamak oldukça zor olan bir dönemdeyiz. Bunun adı da TERCİH DÖNEMİ. Peki ya ne yapmalıyız?

Öncelikle daha üzerinden 24 saat bile geçmeyen bir değişiklikten bahsetmek istiyorum. Üniversite bölümlerinin baraj sıralamasının aşağı indirilmesi.. Bu birçok kişiyi sevindirici nitelikte bir haber oldu. Tabiri caizse bazı öğrencilere ilaç gibi geldi diyebiliriz. Hayatının ilerleyen kısmı bu dönem yapacağınız tercihlere pamuk ipliği ile bağlanmış veya bağlanmaya hazır durumda.. Bunun altından kalkabilmek için ve her şeyin mantık çerçevesinde istediğiniz gibi gitmesini sağlayabilmek için uzmandan yardım almak zorundayız. Nasıl ki doktorda profesör olanı seçebiliyorsak bunda da alanında uzman kişilerden yardım almak en doğrusu olacaktır. Yanlış tercih insanın hayatına mal olabilir..

Kesinlikle tercih taslakları oluşturulurken soğukkanlı olunmalı, duygusal bakmamalıyız olaya. Her ne kadar uzmanlara kendimizi bıraksak da bu istediğimiz seçeceğimiz bölümü biz okuyacağımızdan bir ön araştırma, ön hazırlık çalışmaları yapmalıyız.. Bu hem bize birtakım şeyler öğretecektir hem de uzmanımızın yükünü biraz olsun hafifletecektir..

BENZER YAZI:  MOTİVASYON

Bunları Okudunuz Mu ?

Leave a Comment