Öğretmenin Gözünden 

Tercih Maratonu

Tekrar merhaba…

Bir yolculuk olan YKS maratonunun bir kısmı daha bitmiş bulunmakta ve bu maratonun son yokuşu olan tercih maratonu başlamaktadır. Kafamızı kurcalayan birçok şey olduğu gibi her kafadan çıkan sesler de insanın fikrini değiştirmesiyle karşı karşıyayız..

 

Beklentinin altında olan bir YKS ile karşı karşıya olunduğunu söylemeden geçemiyorum. Herkes aynı klişe ile geliyor ama “çalışan kazandı”. Öyle ya da böyle bir sınav sonucu elde edildi ve artık sıralama ile tercih yapma zamanı geldi. Tercihi nasıl yapmalıyız bir bakalım.

 

Öncelikle soğukkanlılığımızı koruyamasak da birkaç gün etrafımızdan gelen fikirleri sindirebilmek adına sıralamamızın bize getirebileceği bölümlerin araştırmasını ufak ufak yapalım.

 

Tercihleri puana dayalı değil de sıralamaya dayalı yaptığımızı unutmuyoruz. Kendi sıralamamızın üstünde ve altında tercihler yapacağız. Bir örnekle daha açık hale getirelim; Öğrencimizin sıralaması 102.369 olsun. Bu öğrenciye tercih yaparken sıralamasının %50 altı ve %50 üstünü yazacağız. Yani öğrencimizin ilk tercihleri 50.000’den başlayarak yapılacak taa ki 200.000’e kadar. Tabi 200.000’e kadar olması öğrencinin bu sene kesinlikle bir üniversiteye yerleşmek istiyorum demesine  bağlı olarak değişir.

 

Tabii henüz ortada olmayan bir kılavuz hakkında net yorumlar yapmak çok da doğru değil.. Yarın yayımlanacak olan kılavuzu uzman kişiler çok iyi taramış olması gerekir ki iyi bir tercih danışmanlığı yapabilsinler.. Yapacağınız 24 tercihi çoook çoook dikkatli ve emin ellere teslim edin.. 1 yıllık emeğinizi koruyun, 40 yılınızı garantiye alın..

BENZER YAZI:  SINAV MARATONU

Bunları Okudunuz Mu ?

Leave a Comment