Blog 

TERCİH NASIL YAPILIR?

Şu sıralar inanılmaz bir kaos var. Birileri puanınızı bölün diyor, birileri yığılma var diyor. Peki biz bu tercihi nasıl yapacağız?

 

 

Öncelikle şunu bilmelisiniz. Bu sene puan türleri kaldırıldığı için kendi alanınızda sizi geçen birçok kişi başka bir alandan olabilir, sizle aynı tercihi yapmayacak olabilir. O yüzden şu anki sıralamanızdan daha yüksek sıralamalar yazarak tercih listenize başlayabilirsiniz.

 

Örnek üzerinden gidersek daha açıklayıcı olacaktır.

 

TM sıralaması 80 bin olan bir öğrenci, 24 tercih hakkını hangi aralıkta yazmalıdır?

 

40-50 bin aralığından başlayıp kendi sıralamasına kadar gelerek her yeri yazabilir. Eğer bu öğrenci ben bu sene kesin üniversiteye gideceğim diyorsa 100-120 bine kadar olan bölümleri de yazıp tercih listesini oluşturmalı.

 

Eğer ben istediğim sıralamayı yapmadım ama yine de tercih yapacağım diyorsanız ne yapmalısınız? Yine örneğimiz 80 binde olan TM öğrencisi olsun. Hedefi de 20 binde olan bir yer olsun. O zaman birinci sıraya onu yaz, arkasından da 2-3 tane daha istediğin bölümde tercih yap. Ama kendi sıralamana çok yaklaşacak yerleri yazma. Özellikle istemediğin bölümleri asla yazma. Eğer bu tercihlerin gelmezse bir sene daha denersin. Gelirse de çok güzel olur ☺

 

ÖSYM TERCİH KILAVUZUNDA PUAN VE SIRALAMALAR YOK. NEYE GÖRE TERCİH YAPACAĞIZ? Diyorsan eğer bu yazıyı sonuna kadar oku.

 

Sevgili arkadaşlar, ÖSYM hiçbir zaman bir okula sıralama veya puan belirlemez. Bu sıralama ve puanlar her sene sizlerin tercihleriyle oluşur. Yani siz 2018 senesinin taban puan ve sıralamalarını oluşturacaksınız. Sizler ise 2017 senesinin taban puan ve sıralamalarını dikkate alarak tercih yapacaksınız. Bu her sene böyle olmuştur, bundan sonra da bir değişiklik olmadıkça böyle devam eder. O yüzden paniğe kapılmayın. Tercih listenizi oluştururken mutlaka bir uzmandan destek alın, işinizi şansa bırakmayın.

BENZER YAZI:  Üniversite Okumak Yerine Kariyerinde Yükselmeyi Seçmiş 19 Ünlü

Sitemizde bölümlerin taban puan ve başarı sıralamaları var. Bakıp incelemeyi unutmayın!

Bunları Okudunuz Mu ?

One Thought to “TERCİH NASIL YAPILIR?”

  1. Nur

    Bu sene tercih yapsak ama hiç biri tutmasa bi sonraki sene obp puanımız kesilir mi?

Leave a Comment