Blog 

TÜRKİYE EĞİTİM REFAHINDA SON SIRADA!

 

1961 yılında Fransa’nın Paris şehrinde kurulan Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OEDCya da diğer adıyla İktisadi İşbirliği ve Gelişme Teşkilatı’nın kurucu ülkeleri arasında Türkiye de yer alıyor. Toplamda 35 üyesi bulunan bu teşkilat, üye ülkelerindeki halkın yaşam standartlarını iyileştirmek amacıyla hizmet veriyor.

Hemen hemen her yıl bu amaca uygun çeşitli raporlar ve istatistikler yayınlayan OECD, “İyi Yaşam Endeksi” başlığı altında “Eğitimde Refah” sıralamasını yayınladı. OECD tarafından paylaşılan bu rapora göre 10 üzerinden 0 puan alan Türkiye ve Meksika, eğitimde refah konusunda sonunculuğu paylaşıyorlar.

35 Ülke Arasında Son Sırada!

35 Ülke Arasında Son Sırada!

OECD, “İyi Yaşam Endeksi” başlığı altında hazırlamış olduğu Bölgesel Refah Endeksi, toplamda 35 üye ülkeyi kapsıyor. Bu endekse göre refah oranı en yüksek olan ülkeler 10, en düşüklere ise 0 puan veriliyor.

Endekse göre sunulan raporda, Çek Cumhuriyeti, Polonya ve Slovakya tam puan alarak ilk sırada yer alan ülkeler olurken, Estonya, ABD ve Kanada ise zirvedeki bu üç ülkeyi takip ediyor. 26 bölgenin değerlendirildiği Türkiye’nin 13 bölgesi 0 puan alırken, ülkemiz Meksika ile birlikte endeks sıralamasında sonunculuğu paylaşıyor.

11 Farklı Kategoride Değerlendirme Sonucu Belirledi!

11 Farklı Kategoride Değerlendirme Sonucu Belirledi!

Eğitim, iş, gelir, güvenlik, sağlık, çevre, sivil katılım, teknolojiye ulaşım, barınma, topluluk ve hayat tatmin düzeyi olmak üzere 11 farklı değerlendirmenin yapıldığı bu endeksin sonucunda çıkan rapora göre Türkiye sınıfta kaldı.

Türkiye ayrıca, ortaöğretim ve üstü derecelerden mezun olanların iş gücüne katılım oranlarına göre belirlenen “eğitim refahı” kriterinden de 0 puan aldı.

Türkiye’nin Eğitimde Refah Sıralamasında Sonuncu Olmasına Gelen Tepkiler!

Türkiye’nin Eğitimde Refah Sıralamasında Sonuncu Olmasına Gelen Tepkiler!

Türkiye eğitim refahı endeksi için baz alınan 26 bölgesinin 13’ünde “sıfır çekti”. Ortaöğretim ve üstü mezunların iş gücüne katılım oranı ise %35’in altında kaldı. Ankara 10 üzerinden 4.4 puanla en iyi performansa sahip şehir olurken, İstanbul 2.4 puanda, İzmir ise 2.2 puanda kaldılar.

BENZER YAZI:  2018-YKS PUANLAR DÜŞECEK! AMA NASIL?

 

kaynak:https://paratic.com/egitimde-refah-siralamasi-turkiye-sonuncu/

Bunları Okudunuz Mu ?

Leave a Comment