Öğretmenin Gözünden 

TYT TÜRKÇE İÇİN GEÇ Mİ KALDIM?

7 ADIMDA BUNDAN SONRASI

Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba sevgili üniversite adayları. Evet, bu maraton için ağustos ayını başlangıç olarak belirleyen arkadaşlar arasında belki de işleri planladıkları gibi gitmeyen adaylar olduğu düşüncesi ve tarafıma gerek sosyal medyadan gerekse yüz yüze iletilen soruların çoğunluğunu oluşturan bir soruya cevap için buradayım.

Sorumuz, daha doğrusu sorunumuz şudur ki:

-Hocam, bu saate kadar TYT Türkçeye gereken önemi veremedim ya da hiç başlamadım. Bu saatten sonra bir şeyler değişir mi?

“Hah, hocam tam aradığım soru.” sesinizi duyar gibi oldum. Lafı uzatmadan ifadelerimi özetleyecek olursam cevabım “Evet,değişir.” olacak. Peki ama nasıl olacak, sorusunun cevabını da akabinde cevaplamam gerekecek.

O zaman sizlere bu işin yolunu, tabi vaktiniz varsa, sizler için madde madde anlatıyorum; iyi dinleyin.

1- Öncelikle bu sefer yapacağınıza dair kendinize söz vermelisiniz. Tekrar ediyorum, bu sözü kendinize vermelisiniz.

2- Öncelikle konu çalışmalıyız ancak birçok soru bankası ya da konu anlatımlı kitap veya bu işi yapan meslektaşımız birbirini tamamlayan konu seçiminden uzak. Kaynağınızı doğru seçmelisiniz. Tıpkı kestirmeyi bilen bir taksi mi? Yolu uzatan bir taksi mi? sorusunun cevabı gibi.

3- Konu çalışıp çalışmalarımızı küçük özetlere ve mantıklı kısa yollara dönüştürmeliyiz. Unutmayın ki başarılı her öğrencinin “kendine ait cep notları” olmalı.

4- Daha sonrası ise soru çözümü ve yorum gücüyle alakalı.

Peki, çalışma sürem; soru sayım nasıl ayarlarım?

5- Ağustosta bu işe başladık diyelim ya da 10 ayımız vardı başlarken dersek (kimin ne zaman başladığını tespit etmek oldukça güç) şu an kaç ayımız var 7 ay. o halde kaybımız 3 ay gibi duruyor kabaca. Yani %30. O zaman cevap basit bugüne kadar Türkçeye günlük olarak ayırman gereken minimum (ortalama) süre 100 dakika ise yani 1 saat 40 dakika, süreni %30 artıracaksın hepsi bu. Yani 130 dakika olacak minimum. Tabi ki bu hazırlandığın teste göre değişebilir.Bunun için iyi bir rehbere ihtiyaç duyarsın.

BENZER YAZI:  MOTİVASYON

6- Soru sayısını da bahsettiğim ölçekle rahatça tespit etmelisin. Sorular ve süreler kişiden kişiye değişir tam belirleme için bireysel şablon oluşturmak en doğrusu.

7- Bütün bunları yaparken her gün minimum 30 paragraf sorusu çözmeyi de unutmuyoruz, arkadaşlar.

Esen kalın ve bu defa gerçekten çalışmaya başlayın…

@onerhoca

Bunları Okudunuz Mu ?

Leave a Comment