Öğretmenin Gözünden 

TYT TÜRKÇE TESTİ VE AYT TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI TESTİ DEĞERLENDİRMESİ

TYT TÜRKÇE TESTİ VE AYT TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI TESTİ DEĞERLENDİRMEM
📌 #TYTTÜRKÇETESTİ
Bu testte yer alan 40 sorunun geçen yıllardaki YGS adıyla bilinen testten farklı olduğu söylenemez. Tek fark YGS’de ortalama 7-8 aralığında yer alan dil bilgisi sorularının TYT’de 12 olması.
TYT Türkçe testi beklediğim ölçüde 12 dil bilgisi ve 28 anlam bilgisi sorusundan oluşmuş.( 1 soru ortak denebilir)
Dil bilgisi soruları dil bilgisi çalışan bir aday için “kolay yapılabilir” pozisyonda.Anlam bilgisi kısmı ise her zamanki gibi orijinal paragraflardan oluşmuş. ÖSYM’nin hemen hemen hiçbir kaynakla yakınlaşmayan tarzı burada da kendini gösteriyor. Sorular oldukça oturaklı, “çok test çözenin değil” hayatı tüm yönleriyle algılayanların ve okuma alışkanlığını zincir marketlerin ön raflarında yer alan ilgi çeken çiçekli- böcekli sosyete kitaplarından(!) değil, orijinal dilli klasiklerden yapanların başarılı olacağı metinler.
Sorularda gördüğüm bir başka özellik ise öğrenci psikolojisini iyi bilen ÖSYM’nin son ana kadar cevap şıkkını saklı tutması ve adayı psikolojik anlamda yıpratarak eleme metodu. Sabırlı olup soruya odaklanan bir aday doğru seçeneği yanlışların arasından rahatça bulabiliyor.
Sonuç itibariyle bu testin geçmiş testlerden pek farklı olduğu söylenemez. Her zaman ifade ettiğim gibi sırtını dil bilgisine yaslayan, biraz sabırlı, biraz cesaretli bir adayın 30 net üzerinde her türlü tutunması gerekiyor ama dil bilgisine vakit ayırmayan sadece anlam sorularına güvenen bir adayın 30 net üzerine çıkmasını çok zor olarak değerlendiriyorum.
📌 #ATYTDETESTİ
Soru sayısı değişen bir test geçen yıl LYS adıyla 56 sorumuz varken bu yıl 24 sorumuz vardı. Bunlardan 4’ü Türkçe 20 tanesi ise edebiyat bilgisi olarak görüyor.
Koca 4 yıllık edebiyat konusu 20 soruya sığınca tahmin ettiğimiz gibi şıklar bu defa ayrı ayrı soru olmuş. Hemen hemen önemli her konudan şıklar yoluyla soru sorulmuş.
Genelde “ezber” bir test olarak adlandırılan alana “sadece ezberle olmaz” diyen ÖSYM bu yıl da bunu gösterdi. Kuru ezberden ziyade ezberi bilgiyi yorumlayabilme üzerine sorular sormuş.
Son olarak şunu belirteyim her sınavda olduğu gibi yine bu testte de ‘sadece o anki yorumlamayla yapılabilecek’ özgün sorular var. Onları belki zor diye adlandırabiliriz. Bunların sayısı da 3-4. Buradaki başarı aralığını da 17 net ve üstü olarak belirlemek gerekiyor.
Bütün adaylara geçmiş olsun diyor, gönüllerince sıralamalar diliyorum.

[Uzm. TDE Öğr. Muhammet Öner DENİZ]

BENZER YAZI:  SINAV MARATONU

 

Bunları Okudunuz Mu ?

Leave a Comment